Çarşamba , 20 Kasım 2019
Anasayfa » Pırlanta » Sertifikalı Pırlanta Nedir?

Sertifikalı Pırlanta Nedir?

Pırlanta alışverişi yaparken karşılaşabileceğiniz kelimelerden biridir sertifikalı pırlanta. Nedir bu pırlanta sertifikası? Pırlanta taşlar doğada homojen bir şekilde bulunmazlar. Renk olarak D renginden Z rengine kadar bir çok derecede renk tonu bulunmaktadır. Berraklık, büyüklüğü ve sayısına göre belirli değerler alırlar. Bu değerleri pırlanta taşlara yüklemek uzmanlık isteyen bir konu halini almıştır. Bu sebebten dolayı sertifika veren kuruluşlar meydana çıkmıştır. Bunlardan başlıcası Amerikada bulunan GIA(Gemological Institute of America) bağımsız pırlanta değerlendirdime kurumudur.

Peki tüketiciler için bu sertifikanın önemi nedir?

Burada bize iş düşmektedir. Çünkü her alınan taş için sertfika aranması gerekmez. Ama yükssek rakamlı pırlanta gibi değerli taşların sertifikası aranması gerekebilir.

Alacağınız taş 0,90 ct üzerinde ise mutlaka sertifika almanızı öneririz. Taş için yapmış olduğunuz yatırım 5000 dolardan fazladır. Bu amaçla taşın bir yatırım aracı olacağından ileride bir gün satılarak paraya dönüştürülebilir. Bu rakamın üzerinde ki taşlar yatırım aracı olduğundan sadece takı gözü ile bakılmamalıdır.

Eğer alacağınız 0,50 ct altında bir değerde ise sertifika aranmaz. Çünkü alınan taşı sertifikalandırmak için ayrıca 200-300 dolar arasında masraf daha olacaktır. Buda ürünün fiyatını katlayacaktır. Eğer ürünü sertfikalı almak isterseniz çok pahalıya almış olacaksınız ve ileride satarak paraya dönüştürmek istediğinizde ortaya çıkan fark kaybı olacaktır. Taşı satacağınız yer sertifikaya para ödemeyecektir. Bunun yerine taşı satın aldığınız kurumun kendi sertifikasını almanız ürünü oradan aldığınızın belgesi ve garantisi olacaktır. Bu değerdeki taşlar için önerilen uygulama bu şekildedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


dört + 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>