Salı , 28 Ocak 2020
Anasayfa » Elmas » Renkli Elmas Olur Mu?

Renkli Elmas Olur Mu?

renkli elmas olur mu 300x163 Renkli Elmas Olur Mu?Elmas takılar, çok eski uygarlıklardan bugüne kadar kadınlar için vazgeçilmezdir. Göz kamaştırıcı bir parlaklığa sahip olan bu takılar bayanları adeta büyülüyor. Özellikle evlenmeyi düşünen genç bayanlar için pırlanta ilgi odağı olan bir konu. Elmas doğada oluşurken neredeyse saf ve pürüzsüz halde oluşur. Bu nedenle genelde pırlantayı hep renksiz ve parlak olarak biliriz. Peki ama renkli elmas veya pırlanta hiç yok mu? Tabi ki var ancak renksiz olanları daha çok tercih edildiği için renkli olanları pek bilinmiyor. Renksiz elmas daha çok tektaş pırlanta yüzük yapımında kullanır. Renkli elmaslar ise kolye, farklı tarzda fantezi yüzük vb. takılarda daha çok kullanılır. Elmasın doğada oluşumu sırasında kimyasal kirlenmeler olabilir. Bu kirlenmeler pırlantanın parlaklığını bozuk değerinin düşmesine neden olabilir. Bazen ise harika renkler oluşmasını sağlayabilir. Renkli elmas oldukça nadir rastlanan bir türdür. Oluşan bu elmaslar da renksizi kadar değerlidir. Renkli elmastan yapılan takıların fiyatları da oldukça yüksektir. Değerine göre değişiklik gösterir.

 Sarı Elmas

Elmasın oluşum aşamasında nitrojenden kaynaklanan bir etki sonucunda içine mavi ışık alan elmas sarı renge dönüşür. Etkileşimin derecesine göre açık sarıdan turuncuya kadar birçok renk alabilir. Cilalama sırasında rengi biraz açılsa da sarı renkli olduğu belli olur.

Kırmızı Elmas

Elmasların içinde en değerli olanı ve en az bulunan elmas olan kımızı elmas güzelliğiyle göz kamaştırmaktadır. Pembeden kırmızıya doğru birçok ton alan bu elmas renksiz pırlantayı bile geçmiştir. En değerli elmasın pırlanta olduğunu düşünenler için bir de kırmızı pırlantayı görmenizi tavsiye ederiz.

Mavi Elmas

Elmasın içinde bulanan bor sayesinde mavi renge dönüşür. Mavinin birçok tonuna sahip olan bu elmaslar ayrıca yarı iletkendirler. Elektiriği iletme özelliğine sahiptirler.

Pembe Elmas

Kırmızı elmas gibi oldukça nadir bulunan pembe elmas güzelliğiyle bayanların çok dikkatini çekiyor. Güzelliğinin yanında oldukça pahalı olan pembe elmas renksiz elması geçecek gibi gözüküyor.

Siyah Elmas

Bazı bayanlar için oldukça güzel gelen siyah elmas içindeki lekeler sayesinde oluşur. İçindeki lekelerin üzerine gelen bütün ışığı içine çekmesiyle siyah rengini alır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


6 × bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>