Çarşamba , 20 Kasım 2019
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta’da Kesim önemli mi?

Pırlanta’da Kesim önemli mi?

Pırlanta taşın değerlendirilmesinde 4C özelliği olarak dünyaca bilinen özelliklerden biride cut yani kesimdir. Pırlantanın değerini belirleyen 4C teriminin açılımı cut, color, clearity ve carat’tır. Türkçeleri ise Kesim, Renk, Berraklık ve Karat anlamına gelir.

pirlanta kesim 300x154 Pırlantada Kesim önemli mi?

Pırlantada kesim önemli midir? Tıpkı berraklıkta olduğu gibi pırlantada kesim de önemlidir. Pırlanta taşa dolayısıyla da kullanıldığı modele o ışıltıyı katan en önemli unsurlardan biri kesimdir. Taşın mğkemmel ya da mükemmele yakın kesimi demek ışığı içine alıp daha fazla parlıyor olmasını sağlamak demektir.

Pırlantada kesim önemli midir? sorusunun en güzel cevabı ise kullanan için ışıltısı ne kadar önemli ise kesim de o kadar değerlidir. Pırlantadaki 4C içinde insan eli ile doğrudan bağlantılı olan tek özelliktir kesim. Bu nedenle de kesen ustanın maharetiyle çok daha hoş bir pırıltı yayar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


7 × dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>