Çarşamba , 22 Ocak 2020
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta Fiyatları

Pırlanta Fiyatları

dia 300x225 Pırlanta FiyatlarıPırlanta, çoğu kadının hayallerindeki mücevher modellerini oluşturmaktadır. Doğada çok nadiren bulunması nedeniyle pırlanta diğer taşlardan ayrışmakta ve son yılların en çok tercih edilen cevherlerinden biri haline gelmektedir. Pırlantanın ayrıcalıklı ışıltısı dolayısıyla değeri de oldukça yüksektir.

Pırlanta fiyatları belirlenirken bazı özellikler dikkate alınır. Öncelikle pırlanta elmasın işlenmiş şekilde olan halidir ve her bir pırlanta değerleri bakımından birbirinden farklıdır. Pırlanta 4C kuralı, fiyatının belirlenmesini sağlayan en önemli değerleri ifade eder. 4C; karat (carat), kesim (cut), berraklık (clarity) ve renk (color) başlıkları ile ele alınır. 4C belirleyici bir rol oynamakta ve pırlanta fiyatları hesaplanırken bu değerlerle karar verilmektedir.

Öncelikle pırlantanın ağırlığını ifade eden terim karat olmaktadır. Karat büyüdükçe taş da büyümekte ve fiyat da buna bağlı olarak artış göstermektedir. 1 karat 100 nokta anlamına gelmekte, karat değeri arttıkça taş daha gösterişli bir hal almaktadır. Pırlantanın kesimi ise diğer önemli ayrıntıdır. Pırlantada kullanılan kesim değerleri; yuvarlak, markiz, damla ve prenses gibi isimlerle ifade edilir. En iyi kesim değeri, ışığı çok iyi şekilde yansıtması nedeniyle yuvarlak kesim olmaktadır. Türkiye’de genellikle yuvarlak kesim tercih edilmekle birlikte, Avrupa ve ABD’de markiz ve prenses kesim daha çok talep görmektedir. Pırlantanın berraklık değerleri harflerle belirtilmekte, F-IF arası en iyi berraklık ölçütleri olarak kabul edilmektedir. VVS de iyi bir berraklık değeri olmakta, VS de tercih edilecek derecelerden biri olarak bilinmektedir. Pırlanta satın alırken ne kadar berrak olduğunu anlamanız için bu ölçülere göre inceleme yaparsanız çok daha faydalı olacaktır. Pırlanta seçiminde etkili olan bir diğer konu da renk konusudur. Bir pırlantayı elinize aldığınızda incelerken içerisinde bazı renkler yansıttığını görürsünüz. İşte bu nedenle renk değerleri, D-G arası ideal olarak tanımlanmakta, G sonrasından Z’ye kadar devam eden değerler daha renkli pırlantaları ifade etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


sekiz + 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>