Salı , 28 Ocak 2020
Anasayfa » Elmas » Pırlanta, Elmas ve Siyah Pırlanta

Pırlanta, Elmas ve Siyah Pırlanta

pirlanta elmas ve siyah pirlanta 300x266 Pırlanta, Elmas ve Siyah Pırlanta

Elmas bilindiği üzere doğadaki en sert maddelerden biridir. Sert olduğu kadar da dayanıklıdır ve diğer maddeler tarafından da çizilmez. Elması çizebilecek ve kesebilecek tek şey yine elmasın kendisidir. Pırlanta dediğimiz taş ise elmastan farklı bir madde değildir. Pırlanta, elmasın özel kesilmiş bir şeklidir. Faset diye bir terim duymuşsunuzdur. Faset, ışığı yansıtabilen her bir yüzeye verilen addır. Eğer ki bir elmasta 57 tane faset bulunuyorsa o elmas pırlanta olarak adlandırılır.

Siyah Pırlanta

Elmas doğada çeşitli renklerde bulunabilir. Hepimizin bildiği klasik rengin dışında, kahverengi ve hatta siyah bile olabilir. Günümüzde siyah pırlanta terimi ile bile karşılaşmaktayız. Fiyatı beyaz pırlanta ve elmasa göre çok daha ucuz olan siyah pırlanta bazı takılarda kullanılabiliyor. Yalnız şöyle bir sıkıntı var siyah pırlanta üretiminde. Doğada bulunmasının yanı sıra laboratuvar ortamında da daha uygun fiyata üretilebildiği söyleniyor. Bu nedenle taş alımı sırasında çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor uzmanlar. Ayrıca birçok mücevherci hiç bir şekilde beyaz pırlanta kadar değerli olmadığının altını çizmekte. Siyah pırlantanın aslında pırlantanın en değersiz hali olduğu da söyleniyor açıkçası. Ancak günümüzde başarılı pazarlanmasından dolayı sadece görünüşü ön planda tutuluyor ve taşın değeri göz ardı edilebiliyor. Nasıl oluştuğu da elmasın maruz kaldığı ısı veya basınçla açıklanıyor. Beyaz pırlanta ve elmasın içindeki lekeler de aynı şekilde açıklanıyor. Bakalım siyah pırlanta takı dünyasında ilgi görmeyi başarabilecek mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


4 × beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>