Cuma , 6 Aralık 2019
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta 4C Kuralı

Pırlanta 4C Kuralı

Pırlanta tektaş yüzük bir evlilik teklifinin olmazsa olmazı diyebiliriz. Eskiden her ne kadar yaygın olarak tektaş yüzük evlilik tekliflerinde kullanılmasa da günümüzde artık pırlanta tektaş olmadan evlilik teklifi etmek cesaret istiyor. Ancak pırlanta tek taş yüzük fiyatları insanın canını sıkabiliyor. Neyse ki her karatta pırlanta bulmak mümkün olduğu için artık herkes kendi bütçesine uygun bir ürün bulabiliyor. Peki nedir pırlantayı bu kadar değerli kılan?

Pırlantanın değerinin belirlenmesinde dört ana maddeye dikkat edilir. Bunlar; kesim (cut), renk (color), berraklık (clarity) ve karat (carat) olarak belirlenmiştir.

gercek pirlanta Pırlanta 4C KuralıKesim (cut)pirlanta kesimleri 300x154 Pırlanta 4C Kuralı

Pırlantanın kesimi en çok taşın ışığı kırabilme ve yansıtabilme özelliklerini etkiler. Kesimi ideale yakın olmayan bir pırlanta, renk ve berraklık özellikleri iyi olsa bile ışığı düzgün yansıtmayacağından dolayı mat bir görünüm verecektir. Pırlantanın kesimi kendi içinde gruplara ayrılır. Bunlar sığ, ideal ve derin kesimdir. İdeale yakın kesilmiş pırlanta bir yüzeyinden aldığı ışığı içerisindeki yüzeylerde yansıtır ve taç olarak adlandırılmış üst kısmından çıkartır. Sığ veya derin kesilmiş bir pırlanta aldığı ışığı kendi içinde düzgün yansıtamayacağı için, ışığı külah denilen alt kısmından kaçırır ve istenilen kusursuz parlaklığın oluşumunu önler.

Renk (color)

Pırlanta yüksek basınç ve sıcaklık altında meydana gelir ve bu sırada ortamda bulunan diğer elementleri bünyesine alabilir. Dışarıdan giren bu elementler pırlantanın renginde değişikliğe neden olabilir ve bu sayede çeşitli renkler karşımıza çıkar. Tabi ki ideal pırlanta rengi olmayan yani dışarıdan hiç veya çok az miktarda element almış olan taştır. Renksize en yakın olanlar olanlar D sınıfı taşlardır. Alfabetik olarak sarı renge doğru ilerler pırlantanın renk sınıflandırılması. En çok bulunan pırlantalar H ve L renkleri arasındadırlar. Bu taşlar renksize yakın görünümleri ve uygun fiyatları ile karşımıza çıkar. Zaten D rengine yakın taş bulabilmek çok zordur bu nedenle H ve L arası uygun kabul edilir.

Berraklık (clarity)

Pırlantalar içlerinde çok küçük karbon zerreleri bulundururlar. Bu karbon zerreleri ne kadar az olur ise taşın değeri de o şekilde artar. En temizden en lekeliye sırasıyla F, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2 şeklinde gruplandırılır. En temiz olan F neredeyse doğada hiç bulunmaz. En çok kullanılan ve yine uygun olarak kabul edilen berraklık seviyesi VS1 çevresidir.

Karat (carat)

Karat zannedilenin aksine pırlantanın ağırlığını belirtir. Bir karat 0,2 gram olarak belirlenmiştir. Taşın büyüklüğü ne kadar artarsa pırlanta o kadar değerlenir.

Kusursuz renk ve berraklıkta taş bulmak gerçekten çok zordur ve ender bulunan bu taşlar çok değerlidir. Bu nedenle Pırlanta 4C kuralları doğrultusunda yukarıda belirtilen aralıklarda, fiyat-kalite açısından uygun olan taşlar tercih edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


5 − dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>