Çarşamba , 17 Temmuz 2019
Anasayfa » Değerli Taşlar » Osmanlı Elmas Sorguçlar

Osmanlı Elmas Sorguçlar

osmanli elmas sorguclar Osmanlı Elmas Sorguçlar

Osmanlı’da mücevherata baktığımız zaman elmas gibi değeri taşlardan yapılmış gerdanlıklar, kolyeler, yüzükler, küpeler, taçlar ve sorguçlar gerek padişahlar gerekse de sultanlar tarafından kullanılan aksesuarlar olmuşlardır. Elmas sorguç aksesuarı hem kadın hem de erkek tarafından kullanılır. Sorguç nasıl bir aksesuardır, nerelerde kullanılır?

Sorguç kelimesi doğada bazı kuşların tepesinde bulunan uzun tüylere verilen addır. Sorguç figüründen esinlenen tasarımcılar mücevheratta bunu bir süs eşyası olarak kullanmışlardır.

Osmanlı’da sorguç hükümdarlar ve saray erkanına sahip kadınlar tarafından bir statü göstergesi olarak kullanılırmış. Sorguçlar, Osmanlı hanedanları tarafından özellikle merasim törenlerinde serpuşların üzerine kullandıkları süs aksesuarıdır. Serpuş ise baş için kullanılan kavuklar olarak bilinir. Ayrıca serpuşların üzerine kullanılan sorguçlar padişahların ve harem kadınlarının kıdemlerine göre farklılık göstermekteymiş.

Örneğin Osmanlı döneminden 18. yy’dan kalan 32 cm uzunluğunda bulunan altın, elmas, zümrüt, yakut, inci değerli taşlardan oluşan tasarım Topkapı Saray Müzesi’nde sergilendiği bilinir. Murassa sorguç ise yine Osmanlı’nın 17.yy’dan kalma bir tasarımdır.

Sorguç süs aksesuarı da birçok farklı modelde bulunmaktadır. Her sorguç modelinde farklı değerli taşlar kullanılarak ve harmanlanarak ortaya farklı birçok tasarım çıkartılmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


× 7 = yirmi sekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>