Salı , 28 Ocak 2020
Anasayfa » Pırlanta » KAÇ KARATLIK TEKTAŞ ALINMALIDIR?

KAÇ KARATLIK TEKTAŞ ALINMALIDIR?

Evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi olan tektaş herkesin beğenisini kazanmış bir takıdır. Özellikle bayanlar için vazgeçilmez bir aksesuardır. Evlilik teklifini yapacak olan beylerin dikkat etmesi gereken bir çok nokta bulunmaktadır. Nasıl bir teklif olacak, nerede olacak… Bu ayrıntıların dışında en nemli konulardan biri de teklifi yaparken müstakbel eşine sunacağı tektaştır. Peki tektaş alırken nelere dikkat edeceksiniz? Hangi özellikteki tektaşlar daha uygun ve güzel olacak? Nasıl karar verilicek?

Tektaş alırken şekline, büyüklüğüne, üzerindeki desenine bakarız. Bir bakmamız gereken unsur da kaç karatlık tektaş alacağımızdır.

Karat(carat) sözcüğü bazen yanlışlıkla pırlantanın boyutlarını ifade etmek için kullanılır. Ancak karat aslında pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan özel bir ağırlık birimidir. Karat ağırlığıyla pırlantanın ağırlığı tanımlanır.

Bir pırlantanın büyüklüğünü anlamak için, Karat ağırlığı şu iki faktör ile birlikte değerlendirilmelidir:

Pırlantanın (üstten bakıldığında) milimetre bazında uçtan uca genişliği

Pırlantanın kesim kalitesi

Pırlanta büyüklüğüne dair kesin bir kanıya varabilmeniz için, pırlantanın tabla genişliğini (milimetre bazında) ve kesim kalitesini bilmeniz gerekmektedir. Pırlantanın uçtan uca genişliği önemlidir, çünkü pırlanta yüzüğünüze mıhlandığında göreceğiniz “büyüklük” bu genişlik değeriyle doğrudan orantılıdır. Bir karat (200 miligram eşdeğeri)100″puana” bölünebilir. 0,75 karatlık bir pırlanta aynı zamanda “75 puan” ya da 3/4 karatlık bir pırlanta olarak tanımlanabilir. Daha büyük elmaslar doğada daha az bulunur, bu yüzden daha pahalıdırlar. Örneğin, bir karatlık tek bir pırlanta aynı renk, berraklık ve kesimdeki yarım (0,50) karat ağırlığındaki iki pırlantadan daha maliyetli olacaktır.

kac karatlik tektas alinmalidir 300x231 KAÇ KARATLIK TEKTAŞ ALINMALIDIR?

Kaç Karatlık Tektaş Almak Uygundur?

Eğer karat ağırlığı sizin için daha önemliyse, I-J rengi ve SI berraklığını tercih ederek, daha büyük bir pırlantaya sahip olabilirsiniz

Pırlanta fiyatları 0.50 Karat ve 1.00 Karat seviyelerinde büyük bir sıçrama gösterirler. Bu rakamların bir miktar altında ağırlıklar boyut açısından hemen hemen aynı görünse de, fiyat açısından daha uygun olacaktır.

Pırlantanın taşınacağı parmak ne kadar küçükse, pırlanta o kadar büyük görünecektir. Örneğin, 0.70 Caratlık bir tek taş pırlanta, 10 numara yüzük ölçüsü olan bir parmakta, 19 numarada duracağından çok daha büyük görünecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


2 − bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>