Salı , 28 Ocak 2020
Anasayfa » Değerli Taşlar » Hürrem Sultan Elmas Takıları

Hürrem Sultan Elmas Takıları

hurrem sultan elmas takilari 300x300 Hürrem Sultan Elmas Takıları

Tasarımcılar, sanatçılar doğadan, tarihten, edebiyattan kısacası hayatı besleyen her alandan ilham alırlar. Bu ilhamı sanatlarında ortaya koyarlar. Bir ressam tualinde, bir mimar yapıda, taş tasarımcısı takıda bizlere gösterir.

Tıpkı geçmişin ve tarihin izlerinden yola çıkarak tasarlanan Hürrem’in Gözyaşları Gerdanlığı gibi. Bilindiği gibi Hürrem Sultan, Osmanlı tarihinden bilinen en popüler tarihi kişiliktir. Hürrem Sultan’a, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan birçok mücevher vardır. Hürrem Sultan kişiliği kadar mücevherleri ile de tarihte derin izler bırakmıştır. Bunu dönem dizilerinde ve filmleride anlatılan Hürrem karekterinde görebilmekteyiz. Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinde bunu fazlasıyla gördük. Gerdanlıkları, yüzükleri, taçları, küpeleri gibi.

Hürrem Sultan’ın Gözyaşları olarak bilinen elmas set; gerdanlık, yüzük ve küpeden oluşmaktadır.

Bu set için değerli taşlardan 30 karat zümrüt, 15 karat elmas kullanıldığı bilinmektedir. Hürrem Sultan’ın ve Kanuni Sultan Süleyman’ın aşkından esinlenerek tasarlanan sette, aynı zamanda Osmanlı motiflerinden de izler bulunmaktadır. Set tamamen el işçiliğiyle hayat bulmuştur.

Hürrem’in Gözyaşları Elmas setinin piyasa değerinin 150 bin dolar olduğu yine bilinenler arasındadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


beş + 8 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>