Çarşamba , 20 Kasım 2019
Anasayfa » Elmas » Elmas

Elmas

Elmas, doğada bulunan en sert madendir. Bu özelliğiyle bir çok alanda kullanılabilir özelliği mevcuttur. Endüstride de çeşitli alanlarda bu özelliği sayesinde kullanılmaktadır. Sertlik, mineralojide mohs olarak ölçümlendirildiğinde ölçü birimi 10 rakamına denk gelmekte yani diğer tüm mineralleri çizebileceği anlamını taşımaktadır.

kasikci elmasi 228x300 ElmasElmas, ışığı iyi kırması ve dolayısıyla çok parlamasıyla takı sektöründe de çok fazla kullanılmaktadır. Oldukça kıymetli ziynet eşyaları genelde elmas taşlarla süslenmiştir. Hatta bazı masallarda kralın servetinden bahsederken, onun ne kadar zengin olduğunu anlatmak için altınlar, elmaslar diye söz edilir.

Elmasın ağırlık ölçümü yapıldığında karat ifadesi kullanılmaktadır. Yani karat, elmasın da ağırlık birimidir.

Karatı yükseldikçe değeri artan elmasın, şekil, renk ve kesim gibi diğer özellikleri de fiyatına etki eden maddelerdir.

Elmas, takılarda en çok kızıl tonlu altınlar üzerinde siyah oksidasyon yöntemiyle çevrelenerek daha da öne çıkarılmasıyla yer alır.

Elmas, eskimeyen, özelliğini her dem koruyan bir taş olduğundan zengin ailelerin mirasları arasında yer alır. Hatta nineden toruna yüzyıllarca el değiştiren, değerine değer katan elmas takılar da söz konusudur.

Ülkemizde de yer alan en kıymetli elmaslardan biri Kaşıkçı Elması‘dır. Ortalama 86 karat olduğu bilinen Kaşıkçı Elması, bugün hala Topkapı Saarayında sergilenmeye devam etmektedir.

Derya-i Nur Elması ise 182 karat büyüklüğü ile dünyadaki en büyük elmas ünvanını taşımaktadır.

elmas yuzuk 150x150 Elmas

Bir çok kraliyet ailesinin hazinelerinde elmas takıların olduğu bilinmektedir.

Eski zamanlardan beri zenginlik göstergesi elması sizde görseldeki yüzük gibi bir ürünle parmağınızda taşıyabilir, gelecek nesillere hediye olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


× 7 = kırk iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>