Çarşamba , 21 Ağustos 2019
Anasayfa » Değerli Taşlar » Elmas ve Pırlanta Arasındaki Farklar

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Farklar

Elmas ve pırlanta, dünyanın en değerli maddelerinden ikisi olarak nitelendirilebilir. Görüntü anlamında birbirlerine benzemeleri nedeni ile insanlar tarafından çoğu zaman karıştırılırlar ancak iki ürün arasında çok ciddi farklılıklar söz konusu da değldir. Ortak noktaları, maddi değerlerinin son derece fazla olması ve son derece zor şartlarda üretimlerinin yapılmasıdır. Aslında ikisinin de elmas olmasıdır.

Pırlanta, tamamı ile elmastan elde edilen bir ürün olması nedeni ile insanlar tarafından ayrı bir bileşenmiş gibi gözlemlenebilir. Ancak kesinlikle değildir. İki aynı madde ancak farklı şekiller verilmiştir. Pırlanta ve elmas aynı terim altında televizyonlarda da kullanılmaktadır.

pirlanta kesim 300x154 Elmas ve Pırlanta Arasındaki FarklarPırlanta ve Elmas Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elmas bildiğimiz üzere bir maden ürünüdür. Dünyanın dört bir yanında birçok farklı madenden elde edilir. Elde edilen elmasların kesim işlemleri üretimi yapılan ülkelerden farklı ülkelerde gerçekleştirilir. Elmas ve pırlanta kesim işlemlerine tabi tutulan maddelerdir. Madenden çıkarılan elmas öncelikle işlenerek elmas haline getirilir.

 İşlenme işleminin ardından elmas haline getirilen yapı, birkez daha işlenerek pırlanta taşları haline getirilecek şekilde kesilir. Birçok farklı elmas kesim tekniği olduğundan dolayı ortaya çıkan pırlantaların da son derece kaliteli olduğunu biliyoruz. Pırlantalar, özellikle takıların üzerinde kullanıldığından dolayı zarafet açısından çok daha fazla seçenek sunar diyebilmekteyiz.

 Elmas madenleri konusunda olmasa da teknoloji açısından elmas kesimi için en uygun ülkeler Avrupa ülkeleridir. Elmas işlemeleri bu kıtanın ülkelerinde en iyi şekilde gerçekleştirilmesinin ardından dünyaya yayılır. Bu neden dolayısı ile yaygınlık seviyesi her geçen gün artmaktadır. Pırlanta ve elmas arasında kesim farklılıkları söz konusudur. Pırlanta, boyut anlamında elmastan çok daha küçük olduğundan dolayı maddi değer olarak da biraz aşağısında kalmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


dört + = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>