Çarşamba , 23 Ekim 2019
Anasayfa » Elmas » Elmas ve Pırlanta Arasında Fark var mıdır?

Elmas ve Pırlanta Arasında Fark var mıdır?

Pırlanta ve elmas farklı isimlerle piyasada yerini bulduğundan hep akıllara elmas ve pırlanta arasında fark var mıdır? Sorusunu getirmektedir. Pırlanta, elmasın bir kesim şeklidir. Dolayısıyla aynı madenden oluşmuş olduğunu söylemek gerekir. Kesim farklılığı ile isimlendirilmiş olan pırlanta kesimi sözlük anlamıyla, elmasın 57 pirlanta ve elmas 150x150 Elmas ve Pırlanta Arasında Fark var mıdır?fasetli özel kesilmiş halidir diye açıklayabiliriz.

Faset ise ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. Mücevherlerin üzerinde elmas ve pırlantanın farklı görünmelerinin sebebi ise elmasın ışığı daha yüzeyden yansıtıyor olmasıdır. Oysa ki pırlanta, özel kesimi ile ışığı daha derine alıp kırılımları çoğaltarak daha parlak görünmeyi başarabilir.

Naturel bir görüntü arzulayanlar için elmas daha uygun bir taş olacaktır. Ama her ikisi de sağlamlığından ve değerinden her hangi bir kayıp yaşamazlar. Elmas yalnızca pırlanta şekli ile değil markiz, damla, oval, prenses gibi çeşitlerle de şekillendirilmektedir.

Kısacası elmas ve pırlanta aslında aynı madendir. Pırlanta sadece elmas taşlarının bir kesim biçimi olup, ışıltısını ve parlaklığını arttırmaktadır. Bugünlerde bir çoğumuz pırlantanın da ayrı bir taş olduğunu düşünmekteyiz büyük ihtimalle icon smile Elmas ve Pırlanta Arasında Fark var mıdır? Çünkü reklamlarda ve firmalarda algı bu yöne doğru çekildi istenmeden. Ama hangi kuyumcuya giderseniz pırlantanın gerçekte ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu öğrenebilmeniz mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


3 × bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>