Cuma , 6 Aralık 2019
Anasayfa » Pırlanta » Alyansın Anlamı Nedir?

Alyansın Anlamı Nedir?

alyansin anlami nedir 300x300 Alyansın Anlamı Nedir?

Kelime anlamı olarak alyans İngilizce “alliance”’tan kelimesinden gelen anlaşma, ittifak anlamına geliyor. Sözlük anlamı dışında evlenmek isteyen aşık iki insanı birbirine bağlayan alyansın anlamı başka ne olabilir bir bakalım?

Evliliklerin yegane simgesi olan alyansların aşık iki insanı sonsuza dek birbirine bağlayan yüzüklerdir. Aşık iki insanı sonsuza dek sonsuz sevgi, sonsuz mutluluk, sonsuz beraberlik ve sonsuz bağlılık ile birbirlerine bağladıkları yüz yıllar boyunca söylenmiştir.

Çok eski uygarlıklardan bugüne gelen alyansın kökeni Mısırlılara kadar uzanmaktadır. Mısırlılar evlilik bağını simgeleyen ilk yüzüğü bitki saplarını kullanarak yapmışlardır. Yüzüğün yuvarlak olması hiç bitmeyecek bir aşkın ve sevginin sonsuza dek devamlılığını temsil etmektedir.Ayrıca alyansın sol elin yüzük parmağına takılmasının da bir sebebi vardır. Mısırlılara göre sol elin dördüncü parmağından kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir aşk damar olduğuna inanılırdı. Böyle bir inanışın sonucunda alyans bu parmağa takılmaya başlandı ve günümüze kadar böyle devam etti.

Zaman ilerleyip toplumlar gelişmeye başlayınca alyanslar değerli madenlerden yapılamaya başlanmıştır. Unlardan en ünlüsü ise pırlanta alyans olarak bilinir. Pırlanta ise ilk olarak 1477 yılında Avusturya Arşıdükü Maximilian’ın Burgonyalı Mary’ye hediye ettiği pırlanta yüzük ile kullanılmaya başlamıştır. O devirlerde erkekler takmıyorlardı ancak günümüzde pırlantalı alyans bayanlar, sade alyans ise beyler tarafından kullanılmaktadır.

İnsanlar ömürleri boyunca en uzun süreli kullandıkları takı alyanstır. Bu nedenle alyans seçerken çok dikkatli seşilmeli ve kalitesine önem verilmelidir. İlk olarak alyansın cinsine yani altın mı, gümüş mü, pırlanta mı ona karar verilmeli. Bu kararı verdikten sonra güvenilir bir kuyumcuya ya da güvendiğiniz bir internet sitesinden yüzük modellerine bakmaya başlayabilirsiniz. Öncelerde tek renk ve altın olarak üretilen modeller çok fazlaydı. Artık günümüzde alyansları farklı renklerin bir araya getirilerek yapılan modellerinde bulabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi tek bir model yok. Alışverişine çıktığınız zaman göreceksiniz ki bir çok mağazada bir çok farklı model bulabilirsiniz. Bütçenize uygun fiyatlarda alyans bulmanız da mümkün olacaktır. Sonsuz aşkınızı simgeleyen alyansınızı alırken defalarca düşünün ve en çok beğendiğini modeli alın. Aldığınız alyans aşkını yansıtsın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli yerleri doldurunuz. *

*


9 − = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>