Çarşamba , 22 Ocak 2020
Anasayfa » 2015 » Mart

Aylık Arşiv: Mart 2015

İki Taşlı Elmas Kolye

iki-tasli-elmas-kolye-4

Elmas takılarda pırlanta,zümrüt, yakut, safir, inci, ametist gibi değerli taşlar sık kullanılır. Bu değerli taşların kullanımı elmas takıları sıradanlıktan çıkarıp, daha etkileyici bir imaja kavuşturmaktadır. Bu gibi ımlara en güzel örnek iki taşlı elmas kolye modelleridir. Simetrik ve hareketli figürlerden oluşan bu kolye modellerinden birkaç örnek; Pırlanta Safir Kolye Kolyenin uç kısmına yerleştirilen mavi renli safir; pırlantayla olan uyumunu tasarımında ... Devamını Oku »

Pırlanta Yakut Gerdanlık Modeller

yakut-gerdanlik-modeller-1

Gerdanlık takı modeli itibariyle geniş ve gösterişli tasarımlardan oluştuğu için pırlantanın yanı sıra  diğer değerli taşların da kullanılır. Bu değerli taşlar renkli yapısıyla gerdanlıklara daha etkileyici imaj katmaktadır. Gerdanlıklarda kullanılan bir diğer değerli taş yakuttur. Yakut; koyu kırmızı, eflatun, kızıl, güvercin kanı kırmızısı gibi bilinen renk tonlarıyla gerdanlık modellerde kullanılır. Dünya üzerinde en değerli ve en kaliteli yakutlar Myanmar-Burma olarak ... Devamını Oku »

Safir Elmas Takılar

safir-elmas-takilar

Safir doğada birçok farklı renkte bulunduğu gibi mücevheratta en çok kullanılanı ve bilineni mavi renk tonudur. Safir ismini, Yunanca’da mavi taş anlamına gelen ”sappheiros” kelimesinden almaktadır. Perslere göre dünya dev bir mavi yani safirin üzerinde yer alır, gökkubbenin maviliği de safirin yansımasından gelmektedir. Değerli taşlar arasında ilk sırada yer alan elmasın safir ile birlikte takılarda kullanımı yaygındır. Safirin mavi tonları ... Devamını Oku »

Elizabeth Taylor Mücevherleri Yeni Sahiplerini Buldu

elizabeth-taylor-mucevherleri-yeni-sahiplerini-buldu

İngiliz oyuncu Elizabeth Taylor‘un elmas,inci gibi değerli taşlardan oluşan mücevherleri yapılan bir müzayede de yeni sahiplerini buldu. Hollywood ünlülerinin en az kendileri kadar kıyafetleri ve mücevherleri de popüler olmaktadır. Mücevher ve kıyafetlerin bu popülerliği tercih edilen ünlü isimler tarafından satışa sunulmaktadır. Gerek hayranları gerekse de koleksiyoncular bu değerli parçaları kaçırmazlar.   Taylor’un vefatından sonra evinde gerçekleştirilen bu müzayede de sunulan ... Devamını Oku »

Siyah Beyaz Elmas Takılar

siyah-beyaz-elmas-takilar-1

Takı aksesuarında kullanılan figürler, motivler, farklı renk taşlar hepsi tasarımı meydana getirir. Dolayısıyla her figürün, motifin ve farklı renkli taş kullanımının tasarıma kattığı imaj farklı bir görsellik katmaktadır. Farklı renk taş kullanımı siyah, beyaz pırlanta olabileceği gibi safir mavisi, yakut kırmızısı, zümrüt yeşili de olabilmektedir. Siyah beyaz elmas takı modelleri de bu gibi tasarımlara örnektir. Siyah ve beyazın uyumu her ... Devamını Oku »

Osmanlı Elmas Sorguçlar

osmanli-elmas-sorguclar

Osmanlı’da mücevherata baktığımız zaman elmas gibi değeri taşlardan yapılmış gerdanlıklar, kolyeler, yüzükler, küpeler, taçlar ve sorguçlar gerek padişahlar gerekse de sultanlar tarafından kullanılan aksesuarlar olmuşlardır. Elmas sorguç aksesuarı hem kadın hem de erkek tarafından kullanılır. Sorguç nasıl bir aksesuardır, nerelerde kullanılır? Sorguç kelimesi doğada bazı kuşların tepesinde bulunan uzun tüylere verilen addır. Sorguç figüründen esinlenen tasarımcılar mücevheratta bunu bir süs ... Devamını Oku »